5 Şubat 2017 Pazar

Yol Hikayelerim - Vol.1

Her seyahat arkasında güzel anılar bırakır ve insana çok şey katar. Bazen de geriye başka insanlara anlatılabilecek ilginç veya komik hikayeler bırakır. Yol hikayelerim yazı dizisinde bunların iki tanesinden başlayarak yazmak istedim.

Trende Tanışılan İnsanlarTren seyahatlerini çok severim. Ayaklarını uzatıp rahat rahat seyahat ederken çalışabilirsin veya kitap okuyabilirsin. Tabi bazı dezavantajları da var. Mesela uçakla karşılaştırıldığında daha uzun sürer ama karşılığında seyahat ederken etrafı izleyebilirsin. Sanırım şimdiye kadarki en uzun seyahatim İsveç'te yaşarken kuzey ışıklarını görmek için kutup dairesinin üzerine çıkma hikayem (Merak edenler için: Kuzey Işıkları). Kuzey ışıkları için Lund'dan trenle Porjus'a gittim. Yaklaşık 1.680 km. Tam 26 saat sürdü Porjus'a varmak. Önce hızlı trenle Stockholm, ardından yataklı trenle Gällivare, en son da otobüsle Porjus...

Aslında itiraf etmem gerekirse biraz (tamam tamam birazdan çok daha fazla) utangaç biriyim fakat nasıl oluyorsa her seyahatimde çok ilginç insanlarla tanışıyorum. Bu yolculukta da Amerikalı bir seyahat yazarıyla tanıştım. Renae'nin çok ilginç bir hikayesi vardı. Costa Rikalı bir anne ile Amerikalı bir babanın çocuğu. Daha orta okuldayken İspanya'ya yatılı okulda okumaya başlamış. Acaba küçük yaşta kendi başına olmaya alıştığından mıdır bilinmez yıllardır bazen tek başına bazen de yolda tanıştığı kişilerle dünyayı gezdiğini söyledi. Hatta son 2 yıldır ülkesine gitmeden geziyormuş. Gezdiği ülkelerden biri de Türkiye. Bana kuyu kebabı hikayesinden gezdiği sahillere kadar anlattı.

Yine aynı gezinin dönüşünde ise origami* yapan / yapmaya çalışan iki İsveçliyle tanıştım. Ben de origami yapmayı çok sevdiğimi söylediğimde hemen kağıtlarını benimle paylaşarak beraber origami yaptık. Benim origami konusunda bu kadar heyecanlanma nedenim ise ilk yurt dışına taşındığım zaman bu sanat sayesinde yalnızlıktan kurtuldum ve çok iyi arkadaşlar edindim (Yakında Budapeşte'deki origami grubum hakkında yazacağım).

*Origami: Japon kağıt katlama sanatı.

İsimden Cinsiyeti Anlamaya Çalışma


Size de oluyor mu? Hani birinden mail gelir veya bir şey yazacaksınızdır ama karşıdaki "Deniz Bey" mi yoksa "Deniz Hanım" mı bilmiyorsunuzdur. Eee ne diye hitap edeceğim diye sürekli bir gerilme. Ben hatta Google'a isimleri yazıp resimlerini bulmaya çalışmaya veya o kişiyi bulamasam da Google'ın resimler kısmından çıkan resimler çoğunlukla hangi cinsiyete aite kadar gidebiliyorum (yine itiraf.com'a döndüm).

Yine aynı seyahatimde, konaklamamı Porjus'ta sahibi Patricia ile mailleşerek Porjus Northern Lights Apartments'da ayarladım. Ama tek bir sorun vardı, ben (yine) kalacağım yerin adresine tam bakmayı unutmuştum. Aklımdan da yol boyunca küçük bir kasabaya gidiyorum en kötü ihtimalle oradaki markete sorarım; kesin herkes herkesi tanır diye geçiriyorum. Porjus durağına gelince sadece ben ve Çinli bir adam indik. Hemen Çinli adamın yanına uzun saçlı bir İsveçli adam yaklaştı ve onu karşılamaya geldiğini söyledi. Ben de içimden ne kadar şanslı diye geçirdim. Hemen ardından kasabada sağa sola bakınarak kalacağım yeri aramaya başladım ama şansım pek iyi gitmiyordu. Derken o uzun saçlı İsveçli adam arabasıyla yanıma geldi ve adımın "Abuki" olup olmadığını sordu. Tabi ki öyle okursan beni Çinli sanarsın dememe kalmadan biz seni erkek sanıyorduk, tek başına seyahat eden kadınla çok karşılaşmıyoruz dedi. Patricia hem yerini bulamayabilirim hem de sürpriz olsun diye beni karşılamaya birinin göndermiş ve sadece maille haberleştiğimiz için cinsiyetim hakkında kendince bir tahminde bulunmuş. Sonuçta %50 ihtimal değil mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder