29 Nisan 2015 Çarşamba

Kuzey Işıkları

Porjus'da Kuzey Işıkları

En son buraya yazalı bir yıldan fazla zaman olmuş. Hatta bloguma girip ne olmuş acaba diyeli de bir yıldan fazla zaman oldu. Peki şimdi neden yazıyorsun derseniz, mart ayında yaptığım muhteşem geziyi paylaşmak ve benim gibi "ölmeden önce gitmem gereken yerler" listesinde olan kişilere biraz da bilgi vermek amacıyla..

Benim küçüklükten beri hayalimdir dünyayı gezmek, bunu da kendimce küçük küçük yapmaya çalışıyorum. Ama gitmek istediğim bazı yerler diğerlerine oranla daha üst sıralarda yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de kuzey ışıklarını görmekti. Sanırım tam bu noktada alt bilgi vermem gerekiyor. En son yazdığımda Budapeşte'de yaşıyordum, orada 1 yıla yakın (arada 2 ay da Midilli adasında) yaşadıktan sonra, şimdi de İsveç'in Lund şehrinde yaşıyorum. Hazır buraya kadar gelmişken kuzey ışıklarını görmek için biraz daha kuzeye giderim ben dememle başladı her şey.

Kuzey ışıklarını görmek isteyenler için bana verilen bilgiye göre sezon 15 Eylül gibi başlayıp Mart sonunda bitiyormuş. Ama sezonda gidiyorum, o zaman görürüm gibi bir şey yok. Birçok değişken işin içine giriyor, mesela güneş etkinliğinin yüksek olmalı, ayın görünür olmaması, havanın bulutsuz olması gibi. Tabi bunlar olsa bile görebilmenin bir garantisi yok... Yani şans faktörü baş rol oyuncusu. O yüzden gitme gibi bir ihtimaliniz olduğu zaman sadece 1 gün kalırım demeyin, o kadar mesafeyi gittiğinize değsin. 

Trenden Manzara (Güneş Tutulması Sırasında)
Hazır "o kadar mesafe" demişken, gelelim benim seyahatime, Lund'dan trenle Porjus'a gittim. Porjus, kutup dairesinin biraz daha kuzeyinde yer alıyor. Ben tabi İsveç'teyim görece yakınım derken, trene binip Porjus'a varmam arasında 26 saat oldu. İyi yönünden bakarsam, ben tren yolculuklarını çok severim, manzarası güzel, seyahat sakin oluyor ve artı olarak her seferinde çok ilginç insanlarla tanışıyorum.

Konaklamamı Porjus'ta Porjus Northern Lights Apartments'da ayarladım. Sahibi Patricia çok yardımsever, beni indiğim yerden almaya bile geldi.

Porjus'daki Donmuş Göl ve Gün Batımı
Porjus, çok güzel, hemen göl kıyısında hani herkesin birbirini tanıdığı o minik kasabalardan. Benim olduğum dönem göl donmuştu ama hava görece sıcaktı (-12 derece civarları). Evet kalın giyinip gitmek gerekiyor. Gündüz pek yapacak bir şey yok (yani en azından bana göre yoktu). Akşam ise güneş battıktan sonra konakladığım yerin etrafında olan webcam'leri takip edip aktivite olduğu göründüğünde de heyecanlanıp dışarı çıkarak geçirdim zamanımı. Hatta Patricia ve ortağı bana arada durum değerlendirmesi maili attılar (şimdi dışarı çık, 1 saat sonra aktivite artabilir gibi).

Aktivitenin En Yoğun Olduğu Zamandan Tam Gökyüzü Fotoğrafı :)
Benim ilk görünce tepkim, çocuk gibi çığlık atıp dakikalarca zıplamak oldu. Tam olarak muhteşem, bazen dans ediyor gibi, bazen yavaş ama üstünde farklı renkler titreşiyor, bazen bütün gökyüzünü kaplıyor. Malesef resimlerdeki gibi renkleri canlı göremiyorsunuz ama resimlerde de orada gidip görmenin heyecanı olmuyor. Kesinlikle yıllarca hayal kurmama, oraya saatlerce yolculuk etmeme değdi. Eğer sizin de hayalinizse, umarım gerçekleşir :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder